Niet meer duizelig na cursus Valpreventie
Ze viel soms een paar keer per dag, was vaak duizelig en voelde zichzelf niet stabiel. Dus toen ze een folder tegenkwam over het programma Valpreventie, meldde Mathilde Hermens (66) zich meteen aan. Nu ze de cursus heeft gevolgd, valt ze niet meer en voelt ze zich een stuk zelfverzekerder. “Eigenlijk zou iedereen van onze leeftijd dit moeten doen.”
Haar problemen begonnen een tijd geleden, vertelt Mathilde Hermens. ”Bij het verhuizen van mijn dochter stootte ik mijn knie. Meer dan een half jaar bleef er een bult. Daarna gleed ik uit in bad tijdens het werken in de badkamer. Ook de gevolgen daarvan gingen niet vanzelf weg. Ik viel regelmatig, soms wel 3 of 4 keer op een dag. Bij het gezondheidscentrum zag ik een folder over het programma Valpreventie. Ik heb me aangemeld, kreeg een intake en kon beginnen aan de cursus van 14 weken.”
Ballonnen
Voor het programma Valpreventie, dat volledig wordt vergoed, werkt Maastricht Sport samen met een groot aantal fysiotherapeuten in de stad. Maastricht Sport coördineert het programma, de fysiotherapeut voert het uit. In een groepje met ongeveer 10 anderen kreeg Mathilde 2 keer per week een training van 1 uur. “Al na de eerste les voelde ik me stabieler en was ik minder duizelig. In het programma leerden we onze beenspieren te verstevigen om beter balans te kunnen houden. We gooiden bijvoorbeeld ballonnen naar elkaar over. Als je dan reageert vanuit een reflex, zet je vanzelf één been naar voren. Door die oefeningen leerde ik steviger te staan. Dat helpt om een val te voorkomen.”
Gordijnen ophangen
In de lessen werden met een soort onstabiele stapstenen ook alledaagse situaties nagebootst, zoals het lopen over een hobbelige stoep. “We liepen bijvoorbeeld met een ballon op een tennisracket over die stapstenen. Dat ging steeds beter. Ik werd ook niet meer duizelig. Ook thuis ben ik de oefeningen gaan doen. Ik heb er veel baat bij, voel me een stuk zelfverzekerder. Een tijdje geleden stond ik in een ongelukkige positie op een trapje om gordijnen op te hangen. Maar ik voelde me heel stabiel en het lukte prima.”
Zumba
Mathilde heeft het programma afgerond en is van plan te blijven sporten. “Vroeger heb ik onder meer zumba gedaan. Nu ik beter in balans ben, kan ik dat misschien weer proberen. Ook van andere deelnemers aan het programma Valpreventie hoor ik dat ze erg blij zijn met het resultaat. Eigenlijk zou iedereen van onze leeftijd dit moeten doen.”
Lees meer over het programma Valpreventie op: www.maastrichtsport.nl/valpreventie.